Najczęstsze powody do rozwodów

Podstawą rozwodu jest trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Przyczyny rozwodu mogą być różne i za każdym razem są przedmiotem zainteresowania sądu. Samo zaistnienie konkretnej przyczyny rozpadu małżeństwa, nie stanowi automatycznie uzasadnienia rozwodu. Istotne jest, aby ten konkretny powód był przyczyną całkowitego i zupełnego rozpadu więzi małżeńskiej. To właśnie całkowity i zupełny rozpad więzi pomiędzy małżonkami należy udowodnić w toczącym się procesie rozwodowym. Choć nigdy nie powstał katalog typowych przesłanek do rozwodu, można pokusić się o podanie kilku przykładów, które stanowią zdecydowane przyczyny rozpadu małżeństw.

Różnica charakterów

Różnica charakterów to najczęstsza przyczyna rozwodu w sytuacji, gdy małżonkowie chcą rozwieść się szybko i chcą by ich rozwód nastąpił bez orzekania o winie stron. Czym zatem ona jest? Różnica charakterów, światopoglądów to sytuacja, gdy małżonkowie mają odmienne przekonania w kwestiach politycznych, religijnych, społecznych, ogólnie życiowych, takich nie do pogodzenia. Gdy ich usposobienie, przyzwyczajenia, nawyki czy temperament, nie są wzajemnie spójne do tego stopnia, że wywołuje to spięcia, wzajemną niechęć, co doprowadza do braku spędzania wspólnie czasu, robienia planów na przyszłość itp., a w dalszej konsekwencji do rozpadu więzi między małżonkamiemocjonalnej, fizycznejgospodarczej. Najbardziej charakterystycznym opisem takiego małżeństwa, to życie jak ze współlokatorem, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jak to udowodnić? Wystarczy opisać całą sytuację w pozwie i tak samo zeznać na rozprawie rozwodowej.

Zdrada

Zawierając związek małżeński, małżonkowie zobowiązują się do wierności i uczciwości wzajemnej, która przejawiać się powinna w sferze nie tylko fizycznej, ale także i emocjonalnej. Niedopuszczalne jest utrzymywanie relacji intymnych z innymi osobami poza współmałżonkiem. Zdrada nie musi zawsze oznaczać zbliżeń fizycznych. Dochodzi do niej także w sytuacji, gdy współmałżonek poświęca innej osobie swoją uwagę, wyznaje jej miłość, obdarowuje prezentami, miłymi gestami, pocałunkami lub słowami, świadczącymi o zażyłości emocjonalnej np. snując wspólne plany na przyszłość. To wszystko będzie traktowane jako przyczynienie się do rozpadu małżeństwa. Oczywiście tylko wówczas, gdy relacje małżonków do tego momentu były dobre i wyłącznie ta relacja stała się powodem rozstania. Taki stan rzeczy to także podstawa do orzekania winy w rozwodzie. Natomiast poznanie kogoś i nawiązanie relacji już po wystąpieniu trwałego i zupełnego rozpadu małżeństwa nie będzie przesądzać o winie tego małżonka, który rozpoczął taką relację.

Przemoc

Przemoc jednego małżonka wobec drugiego przejawiająca się jako agresywne, słowne lub fizyczne zachowania może stanowić przyczynę rozwodu, a nawet podstawę do orzekania o winie. O przemocy mówimy gdy jeden z małżonków wobec drugiego stosuje wyzwiska, groźby, kiedy dochodzi do bicia, znęcania się np. poprzez odmawiania pokarmów współmałżonkowi, lub innych aktów z zastosowaniem siły. Przemoc może być sytuacją jednorazową lub ciągłą. Jeśli w ofierze powoduje to poczucie dużej krzywdy, utraty zaufania, wywołuje stany lękoweuczucie nieporadności wobec postawy współmałżonka, to nawet jednorazowa sytuacja może zostać uznana przez sąd za przyczynę rozwodu. Przemoc fizyczna w zasadzie jest dość łatwa do udowodnienia. Dowodami są przysłowiowe siniaki, obdukcje, świadkowie - najczęściej są to np. sąsiedzi słyszący co dzieje się za ścianą. Trudniej udowodnić przemoc psychiczną, gdy ta jest przyczyną rozpadu małżeństwa. Nie bez powodu mówi się o niej „przemoc w białych rękawiczkach". To najczęściej powolne, sukcesywne działania jednego małżonka wobec drugiego, nastawione na poniżanie go, umniejszanie jego roli w rodzinie, upokarzanie za najmniejszy błąd, szantażowanie. Takie działania obejmują wszystkie sfery życia tj. zawodową, rodzinną, a także finansową. Do tej ostatniej dochodzi, gdy ze względu na brak pracy lub niższe zarobki odmawiany jest współmałżonkowi równy poziom życia, wydzielane są pieniądze lub wymagane jest skrajnie skrupulatne rozliczanie wydatków. Jak zatem udowodnić przemoc psychiczną jako główną przyczynę rozpadu małżeństwa? Konieczne jest bardzo bogate, otwarte i szczegółowe opisanie tego co działo się za zamkniętymi drzwiami. Nie muszą to być, a nawet nie powinny być konkretne wnioski, definicje czy stwierdzenia, ale szczere wyznanie tego co się działo, w jakich okolicznościach i jaki miało przebieg. Nie bójmy się, że zewnętrzne pozory szczęśliwego związku, które oprawca potrafi stwarzać, uniemożliwią uzyskanie rozwodu. Trzeba zebrać odpowiedni materiał dowodowy, który potwierdzi nasze słowa jak np. nagrania zdarzeń przemocy psychicznej czy korespondencji sms, w których dochodzi np. do ubliżania, czy wyzywania.

Nałogi

Uzależnienie jednego z małżonków to także jedno z częstszych przyczyn rozwodów w Polsce. Ma ono miejsce, gdy współmałżonek swoje działania, czynności czyli swój nałógstawia ponad dobro rodziny, gdy koncentruje się wyłącznie na sobie i swoich z tym związanych odczuciach, zaniedbując tym samym obowiązki rodzinne, małżeńskie. Wpływa to destrukcyjnie na relacje i funkcjonowanie całej rodziny. Do najczęstszych uzależnień należą: alkohol, narkotyki, hazard, praca, szeroko rozumiany internet - w tym gry komputerowe, lekisubstancje psychoaktywne. Pamiętajmy jednak aby w trakcie postępowania rozwodowego wykazać, że z naszej strony nastąpiły starania by pomóc współmałżonkowi wyjść z nałogu.

Rozwód Poproszę Sp. z o. o. All rights reserved

Zadzwoń: (+48) 515-767-409