ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE

KIEDY MOGĘ WNOSIĆ O ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE?

Podstawą orzeczenia rozwodu przez sąd jest trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Aby sąd mógł orzec rozwód musi mieć przekonanie, że w Waszym małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia. Wyróżnia się  trzy  podstawowe płaszczyzny związku małżeńskiego:

- więź gospodarcza:

Kwestia braku istnienia więzi  gospodarczej budzi najczęściej najwięcej wątpliwości i w ocenie sądu, ale także samych zainteresowanych chcących nabrać pewności co do swojej sytuacji. Jeśli mieszkacie oddzielnie, ta kwestia jest już bezsprzeczna, natomiast co zrobić, gdy musicie nadal ze sobą mieszkać?

Istotą rozpadu związku w kwestii ekonomicznej, jest fakt, że pomimo zamieszkiwania pod jednym dachem, Wasze życie przypomina bardziej życie współlokatorów niż małżeństwa. Wprost oznacza to, że nie jest prowadzone wspólne  gospodarstwo  domowe, czyli:

koszty stałe zamieszkania powinny być podzielone na Was dwoje,

każdy z Was dokonuje zakupów spożywczych wyłącznie dla siebie (lub siebie z dziećmi), a zakupy te lądują na osobnych półkach w lodówce,

nie gotujecie razem i nie jecie wspólnych posiłków

jeśli to możliwe każdy w mieszkaniu ma swoją przestrzeń, za porządek której sam odpowiada.

- więź fizyczna

Więź fizyczna to wprost brak kontaktów fizycznych między małżonkami.

Aby ta przesłanka była spełniona warto przed złożeniem pozwu o rozwód zastanowić się czy jest możliwość, aby zamieszkać osobno, lub żeby zająć osobny pokój na swoją sypialnię. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie wskazać czas i fakt braku łączącej Was więzi.

nie utrzymujecie intymnych kontaktów fizycznych

mieszkacie w osobnych pokojach lub różnych mieszkaniach

- więź emocjonalna

Więź emocjonalna to nic innego jak żywienie głębokich uczuć małżeńskich takich jak miłość, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa.

Wnosząc o rozwód składając pozew  rozwodowy musisz mieć pewność, że nie darzysz współmałżonka takimi uczuciami, ponieważ na sali sądowej z pewnością padnie o to pytanie. Ważne jest, że „do tanga trzeba dwojga”, czyli to zaangażowanie emocjonalne musi istnieć z dwóch stron. Nie może być bowiem mowy o więzi emocjonalnej, gdy kocha tylko jedna strona.

Jedno lub oboje z Was nie kocha drugiej strony

jedno lub oboje z Was nie darzycie już zaufaniem drugiej strony

nie okazujecie już sobie żadnych oznak czułości

jedna lub obie strony, nie czują już żadnej więzi emocjonalnej z małżonkiem

Rozpad powyższych sfer życia małżonków musi być na tyle długi, że nie ma już szans na ich poprawę.
Istotne jest zatem umiejętne przedstawienie historii małżeństwa, z jednej strony udowadniającej podstawy rozwodu, z drugiej zachowującej poziom i pozostawiającej małżonkom pewną strefę komfortu.

W Rozwód Poproszę stawiamy na Wasze poczucie bezpieczeństwa na sali sądowej, a także dbamy o
to by sprawa o rozwód bez orzekania o winie przebiegła bezproblemowo, sprawnie i szybko.

Masz pytania? Skontaktuj się z Nami i zobacz, jak możemy Ci pomóc. Zobacz również jak działamy.

Rozwód Poproszę Sp. z o. o. All rights reserved

Zadzwoń: (+48) 515-767-409